Kapitalno delo svetske književnosti „Božanstvena komedija“ Dantea Aligijerija bilo je povod i inspiracija jednom od najznačajnijih reditelja današnjice Franku Kastorfu da dođe i režira u Beogradskom dramskom pozorištu.
Premijera ovog komada zakazana je za 29. oktobar na Velikoj sceni „Olivera i Rade Marković“, a u podeli su Aleksandar Jovanović, Aleksandar Radojičić, Bojana Stojković, Dunja Stojanović, Jana Milosavljević, Marko Gvero, Milan Zarić, Milena Vasić i Nataša Marković.
– Kastorf je zaista najveći živi pozorišni reditelj u Evropi, prema oceni stručne javnosti, nagradama koje je dobio i svemu onome što je uradio u karijeri. Kao umetnički direktor 25 godina vodio je berlinski teatar Folksbine i u tom periodu to je bilo najbolje pozorište u svetu. Premijera „Božanstvene komedije“ u Beogradskom dramskom pozorištu u režiji Franka Kastorfa, najvećeg reditelja u Evropi, istorijski je događaj za ovu scenu i čitav naš teatar, a ekskluzivna je i po tome što on u svojoj višedecenijskoj karijeri prvi put režira u jugoistočnoj Evropi, van nemačkog i francuskog govornog područja – kaže Jug Radivojević, upravnik BDP.
Zanimljivost ovog procesa je što ni glumci nisu odigrali zajedno celu predstavu jer su probe vrlo specifične i trajale su samo dva sata.
– Dosad nešto ovako nije viđeno u Beogradu – rekla je na jučerašnjoj konferenciji za medije Jana Milosavljević, dok je njena koleginica Milena Vasić upoznala velikog reditelja pre šest godina, kad je gledala jednu od njegovih operskih predstava.
– Za mene je ovo velika odgovornost i iskustvo. Marko Gvero igra čoveka koji je predugo nezaposlen, njegovu posledicu i uzrok. Žena je ta koja sve radi za svog muškarca, a mi smo uvek u senci muškarca. Ubija me tri puta, a ja se borim za njega da prođe kroz taj lični pakao. Bavili smo se paklom u nadrealnom svetu – otkrila je glumica.
„Božanstvena komedija“ epski je spev napisan između 1304. i piščeve smrti 1321. To je ujedno i najpoznatije Danteovo delo, koje se smatra prekretnicom u književnosti, jer napušta srednjovekovne, literarne postulate i ukazuje na zaokret ka renesansi. Prati onostrano putovanje glavnog junaka kroz prikaz čistilišta, pakla i raja u pratnji Vergilija (razum) i Beatriče (ljubav), uz mnoštvo alegorijskih, teoloških i filozofskih promišljanja.
– Ima više od 600 uloga, ali pozorište ne nudi takve mogućnosti. Jedva čekam da vidim reakciju publike. Ne volim ni da dobijem ovacije, a uživam kad mi publika zviždi na kraju izvođenja – objasnio je reditelj.
Danteovo delo biće korišćeno u prevodu Dragana Mraovića, scenograf je dugogodišnji Kastorfov saradnik Aleksandar Denić, kostimograf Adrijana Braga Perecki, a kompozitor Vilijam Minke.
Predstava traje više od četiri sata i počinje u 19 časova. Gost iz Nemačke Frank Kastorf prilazi radu na ovom poduhvatu kroz specifične tehnike i način rada, koje su ga učinile jednim od vodećih teatarskih stvaralaca. Prvi put će glumci u ovom komadu igrati na krovu pozorišta, ali i u podrumu.
Prva repriza predstave biće izvedena 30. oktobra, a nova izvođenja su 28. i 29. novembra, kao i na otvaranju festivala Ruta 1. decembra u BDP.
Foto: Uroš Đurić