95. dodela Oskara: Emotivni govori, trijumfi filmova, a ovo se prvi put dogodilo!

Podeli:

Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images

Sinoć smo dobili nove dobitnike prestižne filmske nagrade „Oskar“, a veče su obeležili emotivni govori, višestruki trijumfi filmova a čak je ispisana i nova stranica istorije kada je ova nagrada u pitanju.

Ovo doba godine posebno je važno za ljubitelje filmova, pa ni ne čudi što su mnogi ostali budni cele noći gledajući glamuroznu ceremoniju dodela nagrada u Dolby teatru. Nagrade su prezentovali istaknuti umetnici filmske industrije, kao i dobitnici Oskara ranijih godina. U publici se čuo kolegijalan gromoglasan aplauz svaki put kada bi došlo do pregleda nominovanih u kategoriji.

Akciona komedija „Sve u isto vreme”, koju su režirali Danijel Kvan i Danijel Šejnert, vodila je sa jedanaest nominacija za priznanja koja dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka. Slede „Duhovi ostrva” Martina Makdone i „Na zapadu ništa novo” Edvarda Bergera sa po devet nominacija.

Kroz istoriju ove dodele, od prve ceremonije 1929. pa do danas, postavljani su rekordi u osvojenim zlatnim statuetama u različitim kategorijama, ali i rekordi po broju nominacija.

Tako je Danijel Dej Luis još uvek neprikosnoven kada govorimo o osvojenim „Oskarima” za najboljeg glumca. Ovaj irski glumac triput je ovenčan ovim priznanjem i to za role u filmovima „Moje levo stopalo” iz 1989, „Biće krvi” iz 2007. i „Linkoln” iz 2013. godine.

Njegova koleginica Ketrin Hepbern drži rekord među glumicama. Najboljom je proglašena četiri puta i to za uloge u filmovima „Ladolež”/„Jutarnja slava” iz 1933, „Pogodi ko dolazi na večeru” (1967), „Zima jednog lava” (1968) i „Na zlatnom jezeru” (1981). Zanimljivo je da je njena koleginica Kejt Blančet osvojila „Oskar” za najbolju sporednu glumicu zahvaljujući vernom prikazu harizmatične Hepbernove u filmu „Avijatičar” iz 2004. Američki filmski institut proglasio je Ketrin Hepbern najboljom glumicom svih vremena. Slavna dama preminula je 2003. godine.

Čuveni filmovi „Ben Hur” Vilijama Vajlera iz 1959, „Titanik” Džejmsa Kamerona iz 1997. i „Gospodar prstenova: Povratak kralja” iz 2003, koji je režirao Piter Džekson, drže rekord sa 11 osvojenih „Oskara” za najbolja ostvarenja. „Titanik” je na vrhu u još jednoj kategoriji – po broju osvojenih nominacija (14). Na toj listi prave mu društvo i ostvarenja „La-la lend” (2016) Dejmijana Šazela i „Sve o Evi” (1950) Džozefa L. Mankevica.

Jedan od najuspešnijih američkih reditelja u periodu od tridesetih do šezdesetih godina prošlog veka, Džon Ford, ostavio je pečat i na dodeli „Oskara”. Drži rekord sa četiri pobede u trci za najboljeg reditelja i to za ostvarenja „The Informer” (1935), „Plodovi gneva” (1940), „Kako je bila zelena moja dolina” (1941) i „Miran čovek” (1952).

Reditelj i scenarista Vudi Alen za sada ima četiri „Oskara” za najbolji originalni scenario, što je najveći broj osvojih zlatnih statueta u ovoj kategoriji. S druge strane, njegov ne baš toliko poznat kolega, Eliot Kloson, bio je u trci za četiri zlatne statuete za originalni scenario u jednoj godini. Reč je o drugoj dodeli prestižnih nagrada održanoj 1930.

Briljantna u svakoj ulozi, legendarna Meril Strip, triput je osvojila priznanje za najbolju glumicu na dodelama „Oskara”. To nije dovoljno da pretekne rekord Hepbernove. S druge strane, Meril Strip ima najviše glumačkih nominacija – čak 21. U karijeri dugoj skoro pet decenija, glumica je uvek rado viđena među nominovanima. Kritičari smatraju da bi ova Amerikanka uskoro mogla da se izjednači sa Hepbernovom, ali i da postavi novi rekord po broju osvojenih „Oskara” za najbolju glumicu.

Volter Brenan triput je trijumfovao u kategoriji „najbolji glumac u sporednoj ulozi”, dok među damama ovu titulu dele Dajana Vist i Šeli Vinters sa po dve.

Entoni Hopkins i dalje je najstariji dobitnik „Oskara” sa 83 godine (najbolji glumac, film „Otac”, 2021.), dok se kao najmlađi vodi glumica Tejtum O’Nil koja je zlatnu statuetu dobila sa deset godina za sporednu rolu u filmu „Mesec od papira” iz 1973.

Sada je vreme da pređemo na ovogodišnje dobitnike prestižne nagrade. Film „Sve u isto vreme“, priča o kinesko-američkoj porodici koja u više dimenzija rešava svoje probleme, osvojio je Oskara za najbolji film.

Film je ukupno osvojio sedam nagrada, uključujući tri Oskara za glumu, za zvezde Mišel Jeo, Ke Huj Kvan i Džejmi Li Kertis.

Jeo je igrala glavnu ulogu vlasnice perionice koja je pod stresom i otkriva da ima supermoći u alternativnim univerzumima.

„Za sve dečake i devojčice, ovo je svetionik nade i mogućnosti. I dame, ne dozvolite da vam iko ikada kaže da je vaše vreme prošlo“, rekla je 60-godišnja malezijska glumica.

2aa0d65e 0675 4116 a471 7e442cb3ef6d w1080 h608 s

Ona je inače prva glumica azijatkinja koja je dobila Oskara u kategoriji za najbolju žensku glavnu ulogu.

„Sve u isto vreme“ je nije pratio tradicionalni obrazac kako bi ispričao priču. Kung fu avantura bila je ispunjena neobičnim momentima kao što su ljudi koji imaju hot dogove umesto prstiju, kuvar sa rakunom ispod šešira, plastične oči i džinovska peciva.

Džejmi Li Kertis, koja je izgradila karijeru u horor filmovima poput „Noći veštica“, dobila je nagradu za najbolju sporednu glumicu za ulogu poreske agentkinje u „Sve u isto vreme“.

Kada je primala nagradu, Kertis je podigla pogled ka nebu i obratila se svojim pokojnim roditeljima, kandidatima za Oskara Toniju Kertisu i Dženet Li.

„Upravo sam osvojila Oskara“, rekla je glumica kroz suze.

01000000 0aff 0242 b2e1 08db2397df44 w1080 h608 s

Zvezda filma „Kit“, Brendan Frejzer, poznat po ulogama iz 1990-ih kao što je „Mumija“, osvojio je nagradu za najboljeg glumca jer je igrao teško gojaznog čoveka koji pokušava da se ponovo poveže sa svojom ćerkom. Ovo je prva nominacija za glumca, ujedno i prva pobeda.

Nemački film sa tematikom Prvog svetskog rata „Na Zapadu ništa novo“ proglašen je za najbolji međunarodni igrani film.

Film, koji se emitovao na Netfliksu, prikazuje užase rovovskog ratovanja očima mladog čoveka koji je prvobitno želeo da se pridruži borbi. Osvojio je četiri Oskara.

Reditelj Edvard Berger zahvalio se mladoj zvezdi filma, Feliksu Kamereru, koji mu se pridružio na sceni.

„Ovo je bio vaš prvi film, a nosili ste nas na svojim ramenima kao da nije ništa“, rekao je Berger.

„Navalni“, o trovanju koje je umalo ubilo ruskog opozicionara Alekseja Navalnog i pritvoru od njegovog povratka u Moskvu 2021. godine, osvojio je Oskara za najbolji dugometražni dokumentarac.

„Aleksej, sanjam o danu kada ćeš ti biti slobodan i naša zemlja će biti slobodna. Ostani jak, ljubavi moja“, rekla je na sceni njegova supruga Julija Navalnaja.

„Pinokio“ Giljerma del Tora proglašen je za najbolji animirani igrani film.

„Naatu Naatu“, pesma iz indijskog filma „RRR“ proglašena je najboljom originalnom pesmom.

Ne propustite: Vilu Smitu zabranjeno da prisustvuje dodeli Oskara narednu deceniju

Ove godine, dodelu Oskara je pratio i tim za krizno reagovanje, osnovan pošto je na prošlogodišnjoj dodeli glumac Vil Smit udario komičara Krisa Roka.

Voditelj – komičar Džimi Kimel se u svom uvodnom monologu našalio o reakciji publike na Smitov napad prošle godine.

„Ako se bilo šta nepredvidivo ili nasilno desi na ceremoniji, samo uradite ono što ste uradili prošle godine – ništa“, rekao je on poznatim ličnostima koje su se okupile u Los Anđelesu na dodeli prestižnih filmskih nagrada.

Leni Kravic izveo je na klaviru svoju čuvenu pesmu „All my life“ dok su se na ekranu iza njega nizala sećanja na radnike filmske industrije koji su preminuli prošle godine – Godar, Đina Lolobriđida, Andžela Lensberi…

Džimi Kimel izašao je na scenu u pratnji pravog magarca. Elegantna ženka bila je jedna od šest životinja koje su igrale Dženi, neočekivanu zvezdu filma „Duhovi ostrva“ Martina MekDona.

01000000 0aff 0242 89c4 08db237c250c w1080 h608 s

Napravimo i konačnu rekapitulaciju:

Najbolji film – „Sve u isto vreme“, dok su ostali nominovani bili i „Na zapadu ništa novo“, „Avatar: Put vode“, „Duhovi ostrva“, „Elvis“, „Fabelmanovi“, „Tar“, „Top Gan: Maverik“, „Trougao tuge“, „Žene pričaju“.

Najbolja glavna ženska uloga – Mišel Jou za ulogu u filmu „Sve u isto vreme“, dok su ostale nominovane bile Kejt Blančet – „Tar“, Ana de Armas – „Plavuša“, Mišel Vilijams – „Fabelmanovi“ i Andrea Rajzboro – „Za Lesli“.

Najbolja glavna muška uloga – Brendan Frejzer za ulogu u filmu „Kit“, dok su ostali nominovani bili Ostin Batler – „Elvis“, Kolin Farel – „Duhovi ostrva“, Pol Meskal – „Posle sunca“i Bil Naj – „Živeti“.

Najbolja režija – Danijel Kvon i Danijel Šajnert za film „Sve u isto vreme“, dok su ostali nominovani bili Martin MekDona („Duhovi ostrva“), Ruben Ostland („Trougao tuge“), Stiven Spilberg („Fabelmanovi“), Tod Fild („Tar“).

Najbolja montaža – Pol Rodžers za film „Sve u isto vreme“, ovo je njegov tek drugi film u karijeri. Ostali nominovani u ovoj kategoriji bili su montažeri filmova „Duhovi ostrva“, „Elvis“, „Tar“ i „Top Gan: Maverik“.

Najbolja originalna pesma – „Natu, natu“ iz filma „RRR“, dok su ostali nominovani bili M. M. Kiravani, Dajana Voren, Mitski, Rijana i Lejdi Gaga.

Najbolji zvuk – „Top Gan: Maverik“, dok su ostali nominovani bili „Elvis“, „Avatar: Put vode“, „Na Zapadu ništa novo“, i „Betmen“. Ovo je jedini Oskar za film koji je nominovan u šest kategorija.

Najbolji adaptirani scenario – Sara Poli za film „Žene pričaju“, reč je o preradi romana Mirijam Touz. Ostali nominovani bili su „Na zapadu ništa novo“, „Nož u leđa 2: Stakleni luk“, „Živeti“ i „Top Gan: Maverik“.

Najbolji originalni scenario – Danijel Kvon I Danijel Šajnert za film „Sve u isto vreme“, dok su ostali nominovani bili „Duhovi ostrva“, „Trougao tuge“, „Fabelmanovi“ i „Tar“.

Najbolji vizuelni efekti – „Avatar: Put vode“, ovu nagradu osvojio je i prvi deo ovog filma. Ostali nominovani bili su „Top Gan: Maverik“, „Crni panter: Vakanda Zauvek“, „Na zapadu ništa novo“ i „Betmen“.

Najbolja muzika – Voker Bertleman za „Na zapadu ništa novo“, dok su ostali nominovani bili i „Vavilon“, „Duhovi ostrva“, „Sve u isto vreme“ i „Fabelmanovi“.

Najbolja scenografija – Kristijan M. Goldbek i Ernestin Hiper za film „Na zapadu ništa novo“, dok su ostali nominovani bili „Vavilon“, „Fabelmanovi“, „Avatar: Put vode“ i „Elvis“.

Najbolji kratkometražni animirani film – „Dečak, krtica, lisice i konj“ Čarlija Makesija i Metjua Frojda. Ovaj film je inače urađen na tradicionalni način – crtan je rukom i doneo je priču o ljubaznosti, prijateljstvu, hrabrosti i nadi.
Ostali nominovani bili su „My Year of Dicks“, „Ice Merchants“ i „An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It“.

Najbolji kratkometražni dokumentarni film – „Šaptači slonovima“ Kartiki Gonsalvesa i Gunet Monga, dok su ostali nominovani bili „Haulot“, „The Martha Mitchell Effect“, „Strange at the Gate“, „,How Do You Measure a Year?“.

Najbolji međunarodni film – „Na zapadu ništa novo“, dok su ostali nominovani bili „Argentina, 1985“ (Argentina), „Blisko“ (Belgija“), „EO“ (Poljska) i „Tiha devojčica“ (Irska).

Najbolji kostim – Rut Karter dobila je Oskara za najbolji dizajn kostima u filmu „Crni panter: Vakanda zauvek“. Ovo je njen drugi Oskar, s obzirom da je istu nagradu dobila 2018. za prvi deo „Crnog pantera“. Ostali nominovani bili su „Vavilon“, „Gospoda Haris ide u Pariz“, „Sve u isto vreme“ i „Elvis“.

Najbolja šminka i frizura – Film „Kit“, dok su ostali nominovani bili „Na zapadu ništa novo“, „Betmen“, „Crni panter: Vakanda zauvek“ i „Elvis“.

Najbolja fotografija – Džejms Frend za film „Na zapadu ništa novo“, dok su ostali nominovani bili „Carstvo svetlosti“, „Na zapadu ništa novo“, „Bardo, False Chronicle of a Handful of Thruths“, „Elvis“ i „Tar“.

Najbolji kratkometražni igrani film – „Iriski oproštaj“, dok su ostali nominovani bili „Ivalu“, „Le Pupille“, „Night Ride“ i „The Red Suitcase“.

Najbolji dokumentarni film – „Navaljni“ Danijela Roera, dok su ostali nominovani bili „Sve što diše“, „Vatra ljubavi“, „Sva lepota i krvoproliće“ i „Kuća od iverja“.

Najbolja ženska sporedna uloga – Džejmi Li Kurtis za film „Sve u isto vreme“. Ostali nominovani bili su Andžela Baset, Keri Kondon, Stefan Hsu, Hong Čau.

Najbolja muška sporedna uloga – Džonatan Ke Kvan za film „Sve u isto vreme“, dok su ostali nominovani bili Brendan Glison, Brajan Tajri Henri, Džad Herš i Bari Kogan.

Najbolji animirani film – Giljermo del Toro „Pinokio“, dok su ostali nominovani bili „Pocrvenela panda“, „Marsel – školjka sa cipelama“, „Morska neman“ i „Mačak u čizmama: Poslednja želja“.

Zapratite nas i na Instagramu.

Foto: Rojters

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Tagovi:

Najnovije vesti

Pročitajte još

Izdvajamo